WEJŚĆ W JEGO GODZINĘ


Nakładem wydawnictwa Hlondianum, ukazała się książka "Wejść w Jego Godzinę", będąca zbiorem kazań pasyjnych oraz rozważań Drogi Krzyżowej, na tegoroczny Wielki Post 2020. Autorem publikacji jest chrystusowiec ks. Rafał J. Sorkowicz SChr. Autor nawiązuje w nich do tematu roku duszpasterskiego 2019-2020, poświęconego Eucharystii - wielkiej tajemnicy wiary. Rozważania, oparte na Słowie Bożym oraz tradycji Kościoła, napisane prostym i przystępnym językiem, mają na celu pogłębienie naszej duchowości eucharystycznej oraz praktyczną wiedzy na temat Mszy Świętej.


Wielki Post to tylko czterdzieści dni. Szkoda ten czas zmarnować na nic nieznaczące gesty czy wyrzeczenia. Ważne, żeby coś z tego zostało z nami na zawsze. Coraz większą popularnością, również w naszej ojczyźnie, cieszą się baseny, siłownie, gabinety odnowy biologicznej. Nie tylko ludzie młodzi, ale i ci w sile wieku spacerują, uprawiają gimnastykę, by być w dobrej kondycji fizycznej, ciesząc się równie dobrym samopoczuciem. Czy jednak sprawne ciało i dobra forma fizyczna są w perspektywie życia wiecznego najważniejsze?


Posypanie głowy popiołem, w środę popielcową, jest wymownym znakiem, że pragniemy czas Wielkiego Postu przeżyć z Chrystusem, który przez modlitwę oraz post przygotowuje się do śmierci dla nas i dla naszego zbawienia. Wielki Post jest dla wierzących dobrą okazją do głębokiej rewizji swojego życia. Pomaga nam w tym wielkopostna liturgia, stawiając przed oczami chrześcijan trudną i bolesną drogę, którą szedł Chrystus, by przynieść światu zbawienie. Jakże mocno wybrzmiewa to w nabożeństwach wielkopostnych. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Gorzkich Żali uświadamiają nam wielką miłość Pana Jezusa do każdego z nas i fakt, iż na naszych codziennych drogach krzyżowych nie jesteśmy sami. On jest zawsze z nami, nawet jeśli nasze życie tak bardzo różni się od Jego życia i przykładu, jaki nam daje.Sztuka uczestniczenia w Eucharystii polega na tym, by z Jezusem wejść w Jego godzinę, w godzinę panowania ciemności, i właśnie razem z Nim, w tej godzinie celebrowania Najświętszej Ofiary, uczyć się przebijać przez to wszystko, co nas osacza, jednocząc się z Jego zmaganiem, z pragnieniami bycia wiernym Ojcu i Jego Miłości. Eucharystia jest celebrowaniem wielkiej duchowej siły Jezusa, jest celebrowaniem nadziei, że pomimo nawet największych rozproszeń, pokus, cierpień liczy się głębokie pragnienie oraz inspirowana przez nie nasza osobista duchowa walka. Bo Eucharystia to przestrzeń walki duchowej, to prawdziwa szkoła walki duchowej. Życie chrześcijanina nie jest wtedy idealne, gdy przychodzi spokój, ale wtedy, gdy zaakceptuje i przyjmie to, iż musi prowadzić duchową walkę, a siłę do niej czerpie od zmagającego się Jezusa. I o tym właśnie jest mowa w tegorocznej edycji zbioru kazań pasyjnych i rozważań Drogi Krzyżowej, napisanych przez ks. Rafała J. Sorkowicza SChr.


Święty Benedykt powtarzał swoim mnichom, że całe ich życie powinno być "Wielkim Postem". Wpatrywanie się w umęczone oczy Jezusa nie jest łatwe. Może dlatego, że kryje się w nich cała historia naszego życia. Niech te kazania pasyjne i rozważania drogi krzyżowej staną się dla nas mocną inspiracją do osobistego nawrócenia, na ścieżkach wielkopostnej wędrówki w głąb siebie, niech pomogą nam w owocnym przeżyciu kolejnego Wielkiego Postu, czterdziestu dni duchowej walki oraz odradzania się według pomysłu Pana Boga, a nie naszych często mylnych i czysto ludzkich kalkulacji oraz pomysłów.


KSIĘGARNIA INTERNETOWA HLONDIANUM:

www.hlondianum.pl

47 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie